מאמרים ופסיקה

מאמרים משפטיים

הסכמי ממון
צוואות

הסכם ממון – האם כדאי ומתי?

רבים שואלים אותי האם כדאי לעשות הסכם ממון ? במה הדבר כרוך? במאמר זה אתן סקירה קצרה של הנושא ואנסה לגעת במספר נקודות רלוונטיות.

 

למי מיועד הסכם ממון?

הסכם ממון מומלץ כאשר אחד מבני הזוג מגיע עם רכוש רב לנישואין ומעונין להגן עליו הדבר נעשה באמצעות הסכם ממון. לדוגמא, כאשר מדובר בבני זוג אשר הינם ידועים בציבור ומעוניינים ליצור הפרדה רכושית של הנכסים אשר בבעלותם. דוגמא נוספת, בני זוג אשר מעוניינים לפתוח פרק שני בחייהם ומעוניינים להגדיר מהם הנכסים אשר צבר כל אחד טרם הנישואין. גם כאשר מדובר בזוג צעיר ללא רכוש, הצורך בעריכת הסכם ממון רלוונטי לקביעת אופן סיום יחסי הנישואין.

 

עריכת הסכם

ישנה חשיבות מכרעת לכך שהסכם הממון ייערך ע"י עורך דין מקצועי ובקי בתחום על מנת שיוכל להתאים לכל זוג את ההסכם הרלוונטי לצרכים אותם הוא מעלה וכן יהיה ער להתפתחות הפסיקה הרלוונטית בתחום דיני המשפחה על מנת שהדבר יבוא לידי ביטוי בהסכם הממון. כבר קרו מספר מקרים בהם הסכם הממון לא התעדכן יחד עם הפסיקה ואז למעשה הסכם הממון רוקן מתוכן.

 

אישור הסכם ממון

לאחר שהסכם הממון נערך ונחתם במעמד שני הצדדים ההסכם צריך להיות מאושר. 

אישור הסכם ממון נעשה באמצעות הגשת ההסכם לביהמ"ש לענייני משפחה ו/או ביה"ד הרבני שם יתקיים דיון קצר בנוכחות הצדדים ולאחר מכן ההסכם יאושר.

כאשר מדובר בהסכם טרם הנישואין הרי שניתן לאשרו אף בפני נוטריון

כתבות